Czasem mam wrażenie, że trudno jest czuć się dobrym rodzicem. Z niemal każdej strony atakują nas informacje o tym, czego robić nie wolno – od dzisiaj. Kilka tygodni temu dostałam pytanie od jednej z czytelniczek: „Czy można chwalić dziecko?”. Czy powinniśmy się koncentrować na opisywaniu zachowania, namalowanego obrazka? Czy już nie warto mówić dziecku, że jest wspaniałe, wygląda ślicznie? Tym pytaniem i moją odpowiedzią zaczynam nowy sezon Podcastu o psychologii.

Kilka słów wyciągniętych z nagrania Czy warto chwalić dzieci?

  • Mam duży problem z tym, że ta korporacyjna mowa trochę za bardzo wchodzi nam w rodzicielstwo. Kiedy opisuje mojemu dziecku jego obrazek zamiast go pochwalić, to trochę brzmi jak moja rozmowa z pracownikiem, z którym chcę komunikować się lepiej, żeby on działał lepiej, pracował bardziej skutecznie.
  • Kiedy jest więź między bliskimi osobami, w małżeństwie, w rodzicielstwie, nie musisz dawać informacji zwrotnej, nie musisz serwować tej osobie konstruktywnego feedbacku, możesz za to wyrazić swoje emocje, zachwyt, zadowolenie. Często jest tak, że dziecko, ale i osoba dorosła właśnie na to czeka.
  • Chwalenie dziecka jest jedną z kilku albo kilkudziesięciu nawet cegiełek budujących Twoją więź z dzieckiem.
  • Zachęcam Cię do autentyczności. Jeżeli to co zrobiło Twoje dziecko lub inna bliska Ci osoba jest piękne, wspaniałe, wow, to powiedz, że jest piękne, wspaniałe, wow.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moim podejściu od rodzicielstwa, zachęcam Cię do lektury mojej książki Rodzic najlepszy pod słońcem.

Posłuchaj podcastu Czy warto chwalić dzieci?

Po wakacyjnej przerwie wracam z nowymi odcinkami podcastu. To już trzeci sezon. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne 🙂

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

Dodaj komentarz